Yazı kategorisi: Back-End Web Teknolojileri

Php ve XAMPP İle Uzaktan PC Kontrolü

Php sayesinde bilgisayarınızı telefonunuzdan kontrol etseniz nasıl olurdu? Tabiki harika. Hem bildiğiniz bir dil yani geliştirmeye açık bir kontrol sistemi, hem de bu kontrol sistemini sizin yazmanız mümküm. Yazının devamında web sitelerine enjekte edilerek sunucuyu ele geçirmeye yarayan shell denen exploit yazılımlar ile kişisel bilgisayarınızı kontrol etmeyi öğreneceksiniz.

Öncelikle elinizde XAMPP, WampServer gibi bilgisayarınızı yerel bir php sunucusuna dönüştürmekte kullanılan yazılıma ihtiyacımız olacak. Bu yazılım tercihini ben XAMPPten yana kullandım. XAMPPi bu linkten indirebilirsiniz. Son sürümü indirmeye özen gösterin.

Daha sonra bir shell (kabuk), yani uzaktan kontrol yazılımına ihtiyacımız olacak. Bu yazılım php dilinde yazılmış olmalıdır. Başka dillerde yazılmış shell yazılımları ile de karşılaşabilirsiniz. Bunlar da işe yaraycaktır tabiki fakat bu yazıda php ile yapılan kullanılacaktır. Bu dosya genellikle tek bir php dosyası olur ve boyutu biraz daha büyük olur.

Normal web sitesi betikleri 20, 10kB civarında ise shell dosyası >250kB gibi boyutları olabilir. Bunu sebebi tüm css stil ve javascript dosyalarının ve hatta resim/icon dosyalarının içine dahil edilmiş olmasıdır.

Linkte vereceğim shell yazılımını kendim yazacağım. Dolayısıyla sadece amacımıza uygun bir shell dosyamız olacak.

Sırasıyla yapmamız gerekenler;

Şimdi XAMPP kurulumu ile başlayalım. XAMPP normal bir yazılım gibi bilgisayarınıza kurulur (next>next>finish). Kurulumun sonunda XAMPP Control Paneli açın. Apache modülünü başlatın, eğer bir sorun yok ise Port(s) başlığı altında 80, 443 sayıları görmelisiniz.

XAMPP kurulum klasörünü (öntanımlı: C:\xampp) açın. Buradaki htdocs klasörünü açın ve içindekileri ister silin ister yedekleyin ama htdocs klasörünün içi boş olsun.

htdocsilk

İçine bir index.php dosyası oluşturun ve içine aşağıdaki kodları yazın

indexphpinfo

İnternet tarayıcınıza 127.0.0.1 yazıp enter’a basarsanız karşınıza şöyle bir ekran gelmeli

phpinfo-page

Eğer sorun yoksa sonraki aşamaya geçelim. XAMPP yapılandırması alanında çok bir işimiz yok aslında eğer dosyalarınızı C:\xampp\htdocs içinde tutmak istemiyorsanız başka bir klasör atayabilirsiniz. Bunun için XAMPP Alias Ekleme ve Düzenleme isimli yazıma göz atabilirsiniz.

Php shell dosyasnı üstteki listedeki bulunan linkten indirdikten sonra bunu C:\xampp\htdocs klasörüne kopyalayın ismini index.php veya istediğiniz başka bir şey yapabilirsiniz ama dikkat edin sonunda mutlaka .php olmak zorunda.

htdocsson

IP yapılandırması aslında sadece yerel veya uzak IP adresinizi öğrenmek veya isteğe bağlı olarak yerel IP adresinizi değiştirmekten ibaret.

Eğer uzaktan kontrol işini aynı ağ içinde yani ev içinde kullanacaksanız yerel IP adresinizi değiştirebilirsiniz veya kendi halinde kullanabilirsiniz. Uzaktan kullanmak isterseniz bu linkten uzak IP adresinizi öğrenebilirsiniz.

Yerel Kullanım İçin

Yerel IP adresiniz, değiştirmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Eğer IP adresinizi olduğu gibi kullanmak istiyorsanız aşağıdaki komutları uygulayabilirsiniz

$ ipconfig

IPv4 satırında yerel IP adresinizi görebilirsiniz

Uzak Kullanım İçin

Tek yapmanız gereken uzak IP adresinizi bilmek.

Şimdi yapmanız gereken elinizdeki IP adresini bilgisayarınızı kullanmak istediğiniz aygıtın tarayıcısında açmak. Benim gibi yerel kullanım yapanlar için iki aygıtta aynı modeme veya routera bağlı olmalı. Ayrıca httpd.exe için izin uyarısı için Erişime izin ver demelisiniz.

Tüm aşamaları içeren bir videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s